B5-vitamin -Mire jó a pantoténsav,
milyen hatással van a szervezetünkre
és miben található meg?
Szerző: Schum Barbara
Vitaful.hu
Lektorálta: Herédi Alexa
Vitaful.hu
Tartalomjegyzék
- Bevezető - Mi az a B5-vitamin?
- Miért fontos a megfelelő B5-vitaminbevitel?
- Milyen panaszokat okozhat a B5-vitamin hiánya?
- Mennyi B5-vitaminra van szükségünk?
- Túl lehet adagolni a B5-vitamint?
- Miben található meg a B5-vitamin?
- Mi az a panthenol?
- Összefoglaló
Bevezető - Mi az a B5-vitamin?
A B5-vitamin, más néven pantoténsav, egy vízben oldódó erős antioxidáns, azaz egy olyan vegyület, mely a sejtek anyagcserefolyamatai során kelethető káros szabadgyököket hatástalanítja.
A szervezetünknek szüksége van az alapműködéshez a B5-vitaminra, és bár a legtöbb esetben az igényeinket fedezhetjük a kiegyensúlyozott, sokszínű táplálkozással is, bizonyos esetekben mégis fennállhat a hiány veszélye.
Az alábbiakban többek között utánajárunk a B5-vitamin jótékony egészségügyi hatásainak, az esetleges vitaminhiány okainak és következményeinek, valamint bemutatjuk a legjobb B5-vitaminban gazdag ételeket is.
A B5-vitamin erős antioxidáns
Miért fontos a megfelelő B-vitaminbevitel?
A B5-vitamin összességében minden sejtben megtalálható, ezért a szervezetünk megfelelő működésénél kifejezetten fontos szerepet tölt be.
A vitamin számos jótékony hatással rendelkezik, így mindenekelőtt javítja a szív-és érrendszer egészségét, valamint szintetizálja a koleszterinszintet, melynek segítségével megelőzhető a gyors érelmeszesedés, ami a vérben történő koleszterin lerakódását jelenti. A bevitt ételt energiává alakítja át, amely kétségkívül az egyik legfontosabb szerepe a vitaminnak.
Ezenfelül a köztes (intermedier) anyagcsere lényeges eleme, felveszi és átalakítja a zsírokat, fehérjéket, szénhidrátokat, de a koleszterin, a szénhidrátok- és az A- és D-vitamin képződésének menetében is kulcsfontosságú szerepet játszik.
A vitamin többek között az alábbi legfontosabb tulajdonságokkal rendelkezik még:
- Hozzájárul a gyerekek fejlődéséhez.
- Segít megelőzni a kimerültséget.
- Hozzájárul a gyors sebgyógyuláshoz.
- Pozitív irányba mozdítja el a szellemi tevékenységet.
- Mérsékli a reumás ízületi gyulladás tüneteit.
- Növeli a tanulási képességünket és az agyunk fókuszálási képességét.
- Fokozza a memória kapacitását és egyéb kognitív funkciók működéséhez is hozzájárul.
- A hormonkiválasztásban is szerepet vállal, amelyek küzdenek az allergia tünetei ellen, továbbá előnyösek az izmok és az idegek számára is.
- Fokozza a vörösvérsejtek termelődését.
- Enyhíthet a székrekedésen, elősegítheti a bélmozgást.
- A májat fokozott működésre készteti.
- Allergia esetén serkenti az ellenanyag termelést, így kevésbé lesznek érzékelhetőek a tünetek.
- A cigarettáról való leszokásban is a segítségünkre hívhatjuk, így sokkal könnyebb lesz megszabadulni ettől az igencsak egészségkárosító szokástól.
- Fájdalomcsillapításban is élen jár.
- Létfontosságú a mellékvesék normál működésének biztosításához.
- Migrénes fejfájás esetén sem rossz, ha kéznél van, hiszen kitűnő fájdalomcsillapító.
A B5-vitamin a haj és a bőr szépségéhez is hozzájárul
A B5-vitamin hatása a bőrre és a hajra
A B5-vitamin a bőrünk és a hajunk állapotára is jótékonyan hat. Segíti az akné elleni küzdelmet, védi a bőr egészségét, sőt a körmeink állapotát és a tág pórusok kialakulását is javíthatja. A herpeszre is kifejti jótékony hatását, valamint gyógyítja a pattanásokat.
A panthetine (a B5-vitamin aktív formája) szedése által olyan zsír- és toxinlebontó enzimek termelődnek, amelyek semlegesítik a káros salakanyagokat, meggátolva a pattanások megjelenését. Az akné kialakulását már sejtszinten megelőzi.
Továbbá kiválóan hidratál, ezért ha bizonyos termékek (testápolók, arckrémek) B5-provitamint tartalmaznak, amelyet a bőr elnyel, majd B5-vitaminná alakítja, akkor joggal várhatjuk el, hogy a testünket borító legnagyobb szervünk puha tapintású, selymes, friss és üde legyen.
Az ekcéma és a száraz bőr kellemetlen tüneteit is enyhíthetjük vele, hiszen az aloe vera-hoz hasonlóan bőrnyugtató hatású. Emellett késlelteti az bőr öregedését és ráncosodását is, ezért azoknak is javasolt a B5-vitamin rendszeres pótlása, akik szeretnék minél tovább megőrizni a fiatalos megjelenésüket.
Hiánya esetén nemcsak a bőrünkön észlelhetünk negatív elváltozásokat, de hamarabb őszülhetünk, és a hajunk is jobban hullhat. A haj összetételében, felépítésében azonban jó irányba történő változást eredményezhet.
Milyen panaszokat okozhat a B5-vitamin hiánya?
Ugyan a szervezetünkben fellelhető hiánya kifejezetten ritka, érdemes megismerkednünk az erre utaló jelekkel is, hogy időben felismerhessük a problémát és mielőbb tudjunk rá megoldást találni.
Az idősebbek sokkal inkább érintettek ebben a témában, ugyanis a vitaminok felszívódása a szervezetükben kevésbé hatékony, amit a rendszeres alkoholfogyasztás, vagy az esetleges cukorbetegség tovább gyengíthet.
Felszívódási zavarokban szenvedőknél, tartós stressz alatt állóknál, illetve olyanoknál, akik hosszú ideig antibiotikum kúrán vettek részt is felütheti a fejét a hiánybetegség.
A lábujjak zsibbadása és bizsergése is előfordulhat. Ha esetleg súlyosbodna a helyzet, a következő tünetekre lehetünk figyelmesek:
- Immungyengeség,
- gyomorfájás,
- vérszegénység,
- izomfájdalom,
- fáradtság,
- depresszió,
- álmatlanság
- bőrön-, idegrendszerben- és anyagcserében jelentkező elváltozások.
A B5-vitamin hiánya többek között fáradtságot és álmatlanságot okozhat
Mennyi B5-vitaminra van szükségünk?
Az alábbi táblázatokban szemléltetjük az életkorra, tevékenység szerint lebontva javasolt napi értékeket:
Életkor | Napi ajánlott adag (férfiaknál és nőknél egyaránt) |
---|---|
5 hónapos korig | 2 mg |
12 hónapos korig | 3 mg |
1-3 éves korig | 3 mg |
4-6 éves korig | 4 mg |
7-10 éves korig | 5 mg |
11-14 éves korig | 6 mg |
15 éves kor felett | 8 mg |
körülmény | Napi ajánlott adag |
---|---|
várandósság | 7 mg |
szoptatás | 7 mg |
menopauza | 8 mg |
stressz | 10 mg |
dohányzás | 9 mg |
alkoholfogyasztás | 10 mg |
Nehéz fizikai munka | 10 mg |
Dohányzás és gyakori alkoholfogyasztás esetén az átlagosnál több B5-vitaminra van szükség
Túl lehet adagolni a B5-vitamint?
Tudományosan nem bizonyított, hogy túladagolása bármilyen károsodást okozna a szervezetben, túl nagy adagot bevinni pedig csak extrém körülmények között lenne lehetséges. A képződött felesleget a vesék választják ki. Az anyagcserét esetlegesen felboríthatja, de a valószínűsége majdnem a nullát közelíti ez esetben is.
Miben található meg a B5-vitamin?
A B-vitaminokat komplexnek is nevezzük, hiszen ezek az anyagok sosem önmagukban, hanem mindig közösen fordulnak elő az egyes élelmiszerekben. A B-vitaminok egymással együttműködve, közösen fejtik ki hatásukat, így semmit nem érünk el azzal, ha pusztán egyfajta B-vitamint szedünk. Szerencsére a B5-vitamin esetében az esetlegesen felmerülő hiány nagyon ritka, rengeteg élelmiszerben megtalálható, mint természetes forrás.
Az avokádó és a napraforgómag kifejezetten gazdag B5-vitaminban
A B5-vitamin pótlása élelmiszerekkel
Kiegyensúlyozott táplálkozás mellett ugyan nem kell aggódnunk a B5-vitamin hiányát illetően, ám ha biztosra szeretnénk menni, akkor a következő élelmiszereket érdemes a kosarunkba tenni vásárlás közben:
- marhamáj
- avokádó
- kacsahús
- napraforgómag
- portobello gomba
- tojás
- lazac
- lencse
- joghurt
- brokkoli
- borjúhús
Az ezekben található B5-vitamin mennyisége egyre csökken, tehát a fenti ételek közül a borjúhús esetében számíthatunk a legkisebb arányra, mely 14%-ban (0,7 mg) fedezi a napi javasolt beviteli értéket.
Ez persze attól is függ, hogy milyen típusú forrásból szeretnénk bevinni, táplálékkiegészítőként 200 mg, Vitamin-B-komplex esetén 100 mg-nyi mennyiséget kell elfogyasztani. Mindezt persze a stresszes állapot és a fizikai aktivítás mértéke befolyásolhatja, növekedhet a szükséges mennyiség.
Tekintettel arra, hogy az említett táplálékok tele vannak fehérjével, a szervezet számára hasznosítható táplálékkal, a fogyás is könnyebben mehet, hiszen a telítettség érzése tovább tart, mint például a nem teljes kiörlésű gabonafélék esetében.
A B5-vitamin pótlása étrendkiegészítővel
A piacon jelen álláspont szerint nem kapható kifejezetten önmagában B5-vitamin, így csak B-vitamin komplexek formájában vásárolható meg, mint afféle étrendkiegészítő.
A legtöbb B-vitamin komplex, tekintve, hogy vízben oldódó vitaminról beszélünk, hosszan marad a szervezetben, így nem kell aggódni a rövidtávú pótlása miatt. Sajnos számos termék nem tartalmazza a B-vitaminok ötödik fajtáját, inkább a B1-, B2-, B6- és a B12- vitaminokra fektetik a hangsúlyt.
Fontos kiemelni, hogy egyes B-vitaminok szedése mellett célszerű ügyelnünk a megfelelő C-vitamin bevitelre is, éppen ezért találhatóak olyan termékek a piacon, amelyek eleve tartalmazzák a szükséges napi anyagot. A legnagyobb arányban 500 mg-s változatban kapható, bár ez már egy kifejezetten nagy dózisnak tudható be.
Mi az a panthenol?
Bizonyára ez a szó már többször megütötte a füledet, mivel viszonylag sok reklámban elhangzik. Tulajdonképpen egy B5-provitaminról beszélünk, ami egy elismert nyugtató, szerkezetjavító és hidratáló hatású, gyulladásgátló hatóanyag.
A panthenolhoz hozzá lehet jutni natúrkozmetikumok formájában, de folyékony halmazállapotában is találkozhatunk vele, 10- vagy 100 ml-es kiszerelésben.
A panthenolból készült kozmetikumokat használhatjuk például a napozás utáni barnulás mértékének fokozására vagy egyszerűen testápolásra.
A panthenol tartalmú bőrápoló készítmények nyugtatják az irritált bőrt
Összefoglaló
Összegezve tehát a leírtakat, elmondhatjuk, hogy a szervezetünknek igenis szüksége van az alapműködéshez a B5-vitaminra, ám a legtöbb esetben az igényeinket fedezhetjük kiegyensúlyozott, sokszínű táplálkozással is.
Elsősorban az idősebbeknek, a stressz alatt állóknak, a rendszeresen alkoholt fogyasztóknak kell ügyelniük a B5-vitamin megfelelő bevitelére, illetve azoknak, akik felszívódási zavarokkal rendelkeznek, antibiotikumot szedtek, vagy bármilyen olyan gyógyszert szednek rendszeresen, mely gátolhatja a B5-vitamin felszívódását.
Annak érdekében, hogy elegendő B5-vitaminhoz jussunk, ajánlatos a B5-vitaminban gazdag ételek fogyasztása, a B-komplex vitaminok szedése, valamint a bőr egészségének megőrzése érdekében a külsőleg alkalmazható kozmetikumok használata.
Reméljük, hogy hasznosnak találtad a cikket és minden felmerülő kérdésedre választ kaptál. Neked milyen tapasztalataid vannak a témával kapcsolatban? Írd meg nekünk kommentben!