A reflux tünetei, okai és kezelése –
Természetes megoldások reflux ellen
Szerző: Herédi Alexa
Vitaful.hu
Lektorálta: Hardy Attila
Vitaful.hu
Tartalomjegyzék
- Bevezető
- Milyen tünetekkel jelentkezik a reflux?
- Mi okozza a betegséget?
- Természetes megoldások reflux ellen
- Egyéb tippek a reflux tüneteinek csökkentésére
- Összefoglaló
Bevezető
A reflux egy olyan emésztési probléma, melynek során a sav a gyomorból a nyelőcsőbe, sőt a torokba is visszaszorul, irritálva a nyálkahártya szöveteit.
A refluxot sokféle dolog súlyosbíthatja, többek között az életmód, a gyógyszerek, a helytelen diéta, a terhesség, a súlygyarapodás és bizonyos betegségek.
Cikkünkben bemutatjuk a reflux legjellemzőbb okait, illetve azokat a természetes módszereket, melyekkel enyhíthetjük a betegség tüneteit.
Magyarországon minden második embert érinthet a gyakori gyomorégés és a reflux
Milyen tünetekkel jelentkezik a reflux?
A reflux leggyakoribb jele az égő érzés a nyelőcsőben és a gyomorban, emellett azonban más tünetek is figyelmeztethetnek a betegségre.
A reflux tünetei a következők:
- Gyomorégés
- Keserű íz a szájban, időszakosan vagy (egyeseknél) egész nap
- Szájszárazság
- Ínyirritáció, beleértve az érzékenységet és a vérzést is
- Rossz lehelet
- Hányinger
- Savas ételek felböfögése
- Puffadás vagy böfögés az étkezések után
- Fekete széklet
- Nehezen csillapítható csuklás
- Váratlan fogyás
- Rekedtség ébredéskor vagy a nap folyamán
Mi okozza a betegséget?
A közhiedelemmel ellentétben (és azzal, amit sok gyógyszergyártó cég hirdetéseiben állít), a savas reflux tüneteit nem a gyomorban lévő túl sok sav okozza. Valójában ma már sokan úgy vélik, hogy gyakran az alacsony gyomorsavszint okozza a tüneteket.
A refluxot az okozza, hogy a gyomorsav feljut a torkot és a gyomrot összekötő nyelőcsőbe. Ha a nyelőcsövet és a gyomrot összekötő nyelőcsőszelep nem tud megfelelően záródni, akkor a gyomornedv végül könnyen "felszökhet a csövön". Ennek következtében a gyomor megfelelő savszintje nélkül az emésztés megváltozik, ami gyakran kellemetlen tüneteket okoz.
Bár a kiváltó okok mindenkinél változóak lehetnek, van néhány visszatérő bűnös, amely úgy tűnik, hogy sok esetben hozzájárul a savas refluxhoz.
Gyulladás
Tanulmányok szerint a krónikus gyulladás összefügg a reflux kialakulásával, mivel szövetkárosodást és működési zavarokat okoz a nyelőcsőben.
Terhesség
Terhesség alatt a magzat extra nyomást gyakorolhat a nyelőcső billentyűjére, ami a sav felszabadulását és a reflux tüneteit okozza. A fej felemelése alvás közben, a gyógyteák kortyolgatása és a kisebb étkezések segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Nehéz ételek
A túl nehéz, zsíros ételek fogyasztása és a lefekvés előtti nassolás is okolható a reflux tüneteiért. A túlságosan teli gyomor túlzott nyomást gyakorol a rekeszizomra, emiatt a gyomorsav feljuthat a nyelőcsőbe és irritációt okozhat.
Dohányzás
A dohányzás rontja az izomreflexeket és fokozza a savtermelést, ezért kerülendő mindenkinek, aki savas refluxban szenved.
Bizonyos gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek, beleértve az ibuprofent, egyes vérnyomáscsökkentőket, az antibiotikumokat és az aszpirint, refluxot okozhatnak. A túlzott kálium- és vasbevitel szintén súlyosbíthatja a refluxot.
Magnéziumhiány
Az alacsony magnéziumszint a sav távozását megakadályozó záróizom nem megfelelő működéséhez vezethet.
A túl zsíros ételek és az alkohol súlyosbíthatják a tüneteket
Természetes megoldások reflux ellen
Diéta
Gyakorlatilag minden refluxszal kapcsolatos kutatás rámutat arra, hogy az étrend jelentős mértékben hozzájárul a betegség kialakulásához. Ezért első körben az étrend megváltoztatásával kezelhetőek a betegség tünetei.
A jó emésztés és az általános egészség érdekében fontos, hogy minél több feldolgozatlan élelmiszert fogyassz.
A rostbevitel növelése, a bélrendszer egészséges baktériumainak támogatása probiotikumokban gazdag élelmiszerekkel (és szükség esetén étrend-kiegészítőkkel) segíthet a tünetek megoldásában.
Emellett a gabonafélék (különösen, ha finomítottak) és a cukorfogyasztás csökkentése, a jó minőségű fehérjék fogyasztása és a finomított növényi olajok bevitelének csökkentése is javíthat a tüneteken.
Érdemes elkerülni a fűszeres ételeket, a szénsavak, cukros üdítőitalokat, az alkoholt, a mesterséges édesítőszereket és az olajban sült ételeket.
Ezek helyett fogyassz minél több zöld leveles zöldséget, tökfélét, probiotikus élelmiszert (mint a joghurt és a kefir) és jótékony növényi olajokat, mint a kókusz-és olívaolaj.
Az almaecet, az aloe vera, a petrezselyem, a gyömbér és az édeskömény szintén hasznosak a reflux elleni diéta részeként.
Az almaecet, az aloe vera, a petrezselyem, a gyömbér és az édeskömény is segíthet a reflux tünetein
Gyömbér és kamilla tea
Lefekvés előtt kortyolj el egy csésze kamillateát mézzel édesítve. A kamillatea segít csökkenteni a gyulladást az emésztőrendszerben, támogatva az egészséges működést.
A gyömbér szintén ismert gyulladáscsökkentő hatásáról, illetve hatékonyan nyugtatja a gyomrot, ezért ebből szintén főzhetsz teát ha refluxszal küzdesz.
Probiotikumok
A probiotikumok segítenek az egészséges bélflóra kialakításában és kiszorítják a rossz baktériumokat, amelyek emésztési zavarokat és refluxot okozhatnak.
Fogyassz minél több probiotikus élelmiszert (joghurt, kefir, savanyú káposzta) és egészítsd ki az étrendedet probiotikum tartalmú táplálékkiegészítőkkel.
Magnézium
A reflux egyik kiváltó oka lehet a magnéziumhiány, ezért naponta 400 mg magnézium fogyasztása javasolt jó minőségű étrend-kiegészítők formájában.
Almaecet
A reflux tünetein az almaecet fogyasztása is segíthet, ugyanis a gyomorsav semlegesítésével segíthet egyensúlyba hozni a gyomor pH-értékét. Mindenképpen hígítva fogyaszd, vagy válassz almaecetet és gyömbért is tartalmazó táplálékkiegészítőt a legjobb hatás érdekében.
Az almaecet segíthet egyensúlyba hozni a gyomor pH-értékét
Egyéb tippek a reflux tüneteinek enyhítésére
- Emeld meg a párnát vagy az ágy végét lefekvés előtt. A magasabb alátámasztás segíthet megelőzni a gyomorsav nyelőcsőbe jutását.
- Mozogj többet és kezeld a stresszt! A mozgásszegény életmód és a stressz rontja a reflux tüneteit, és összességében megzavarja az emésztést. Próbáld ki a jógát, a meditációt, vagy bármit, ami segít a stressz hatékony kezelésében.
- Ne egyél túl sokat lefekvés előtt! A legjobb, ha lefekvés előtt 3 órával már nem eszel, helyette inkább elkortyolsz egy gyomornyugtató gyógyteát.
- Rágd meg alaposan az ételeket! A legtöbben túl gyorsan esznek és nem rágják meg eléggé az ételt, ezért a gyomornak sokkal nehezebb dolga van. Ne feledd, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik.
- Ne fogyassz alkoholt és ne dohányozz, került a szénsavas italokat!
Összefoglaló
A refluxot tehát a nyelőcsőbe kúszó gyomorsav okozza. A tünetei lehetnek mellkasi fájdalmak, gyomorégés, rossz szájíz, puffadás, emésztési és nyelési nehézségek.
A tüneteket súlyosbíthatja az egészségtelen, mozgásszegény életmód és a stressz is. A savlekötő készítmények ideiglenesen megoldást jelenthetnek, de hatékonyan az étrend megváltoztatásával és a bélflóra egyensúlyának helyrehozásával kezelhetjük a tüneteket. Erős gyomorégés és súlyos reflux esetén mindenképpen fordulj orvoshoz!
Reméljük, hogy hasznosnak találtad a cikket és minden felmerülő kérdésedre választ kaptál. Neked milyen tapasztalataid vannak a témával kapcsolatban? Írd meg nekünk kommentben!